KMK  - Referanslar
Ara
  • Referansları Listele
  • Ana Sayfa
  • Geri

Sabuncakis Göztepe

 
0431
Sabuncakis Göztepe

Pera ya da Beyoğlundaki ticaret aleminde 1874den bu güne yaşamış, halen de yaşamakta olan "SABUNCAKİS" ler Girit adası kökenlidirler.

Pera ya da Beyoğlundaki ticaret aleminde 1874den bu güne yaşamış, halen de yaşamakta olan "SABUNCAKİS" ler Girit adası kökenlidirler. Ailenin temel direği olan İSTAVRO SABUNCAKİS Girittde doğmuş ve sabun üretimi ile ilgili tahsilini tamamlayarak Giritte bir sabun fabrikası açmıştı. Açtığı sabun fabrikası yerine oturmuş ve Sabuncakis markası ile ünlenirken Girit Adasında oluşan büyük baskı ve arka arkaya gelen ayaklanmalar İstavro Sabuncakisi büyütmeye çalıştığı sabun fabrikaları için yeni bir yer aramaya zorlamıştı. Bu arada yaptığı araştırmalar sonucu Midilli Adasında yeni bir sabun fabrikası açmayı düşünmüştü.
 
Bu düşünceye bağlı olarak 1848 yılında, Midilliye göç etti. Tüm olanaklarını Midilli adasında kullanarak Sabuncakis adıyla yeni ve çok daha modern bir sabun fabrikasını üretime açtı.
 
İstavro Sabuncakis geçmiş yıllarda olanları düşünerek başka bir yerde değişik bir uğraşla uğraşmak ve yeni bir Pazar bulmak düşüncesiyle oğlu İstirati Sabuncakise 500 Osmanlı altını vererek 1870 yılında İstanbulda bulunan bir akrabasının yanına gönderdi, İstirati Sabuncakisin İstanbula daha doğru bir deyimle Peraya geldiği 1870 yılı Peranın değişim yaşandığı bir dönemin başlangıcıydı. Çünkü 5 Haziran 1870 günü Perada çıkan büyük bir yangın burada çok büyük bir hasar yapmış 3000 kadar bina yanmıştı. 1870 yılında olan bu yangından sonra Perada yeni bir yapılanma başlamıştı, İstirati Sabuncakis böyle bir ortamda Peraya gelmiş ve yeni iş imkanları aramaya başlamıştı.
 
O dönem Pera, yeni kurulan 6. Belediye dairesi ve bu bölümde oturan Levantenlerin etkisiyle batı uygarlığının her kesiminden bir şeyler almaya çalışıyordu. Örneğin hertürlü malın satılabildiği ve Avrupadan getirilmiş malların pazarlandığı yeni alışveriş yerlerinin açılması benimsenmişti. İstirati Sabuncakis yaptığı incelemeler sonunda Perada her konuda ve sahada işyerleri bulunmasına karşılık "Naturel Çiçek" satan yerleri olmadığını gördü, o dönem Perada yalnız iki natürel çiçek satan ve üreten firma vardı. Doulat ve Ortağının dükkanı ve Hiristo Topusun dükkanı bu çiçekçilerin çalışmalarını yakından inceleyen İstirati Sabuncakis önce bunlardan birinin yanında çalışarak çiçek yetiştirme ve satma tekniğini öğrenmeye çalıştı.
 
1874 yılında elindeki sermayesini kullanarak "Hamalbaşı Serkis Sokağı" bu günkü Eczacıbaşı Sokağı No:12 de ilk dükkanını açtı. Ancak sadece dükkan açmak yetmiyordu dükkanda pazarlamak için çiçekleri kendisinin üretmesi gerekiyordu. Bu nedenle o devirde tamamen boş arazi olan Tatavlada büyük bir arazi satın alarak çiçek bahçelerini ve seralarını kurdu. İstirati Sabuncakisin babası İstavro Sabuncakis oğlunun bu girişimlerini çok olumlu bularak kendiside Midillideki işlerini bozmayarak 1890 yılında İstanbula geldi. Bu arada İstirati Sabuncakis işlerini ilerletmiş ve Avrupa Pasajı içinde 3-5 numarada çok büyük bir şube açmıştı. İstirati Sabuncakisin 11 çocuğu olmuştu, bu çocuklar arasında çiçekçilik işlerini geliştirenler Yorgi Sabuncakis ve Konstantin Sabuncakistir.
 
1900 yılına gelmeden önce Pera üzerindeki "366", yeni "304" numaralı dükkanı aldılar ve dükkanı büyütmek için Lorando Çıkmazı nın başındaki dükkanları da kiraladılar ve İstanbulda işyeri seraları en büyük kuruluş oldular. İstirati Sabuncakis 1900 yılında çiçek yetiştirme bilgilerini ve tekniklerini içeren bir kitap çıkardı, ve yine bu tarihte çiçekçilik ile ilgili bir dergi yayınına başladı. Ailenin temel direği İstavro Sabuncakis 1908 yılında vefat etti.
 
1923 yılında Cumhuriyetin ilanından sonra bütün bu çalışmaları ile ünlenen Sabuncakis firması, 1932 yılında Ankara Çubuk Barajı yeşillendirme ihalesini aldı. Bu çalışmaların beğenilmesi üzerine Atatürkün isteği ile Ankara Bankalar Caddesi No:17de Şehir Çiçek Evi, Yorgi Sabuncakis ve Ort. Koll.Şti. adında bir şube açıldı. Bu arada Yorgi Sabuncakisin dört çocuğu oldu; İstavro, İstirati, Virginia ve Maria. Bu çocuklardan İstavro ve İstirati Sabuncakis çiçekçilik ile ilgilendi.
 
1961 yılında torun İstirati Sabuncakis Kadıköy Mühürdar Caddesi 23 ve 25 numarada İstirati Sabuncakis ve Ortağı Koll. Şti.ni kurdu.
1965 yılında şişli şubesi açıldı
Daha sonra, 1966 da Bakırköy şubesini açtılar.
 
1970 yılında Sabu Çiçekçilik Tic. ve San. A.Ş. ve Sabaş Çiçekçilik Tic. A.Ş. adında şirketler kurdular.
 
1973te Yeşilyurt Şubesi,
1974 de Caddebostan,
1981 de Göztepe Şubesi açıldı.
 
Torun İstirati Sabuncakis, 1976 yılında "Interflora Derneği"ni kurdu.
 
Konstantin Sabuncakis 1977 yılında bir gezi sırasında Atinada kalp krizi geçirerek vefat etti. Kardeşi Yorgi Sabuncakis iki ay sonra İstanbulda vefat etti. Yorgi Sabuncakisin oğlu İstirati Sabuncakisin kardeşi, İstavro Sabuncakis 1981 yılında vefat etti; kardeşi İstirati Sabuncakis yalnız kalmıştı.
 
Sabuncakis Göztepe internet sitesi KMK Bilgi Teknolojiler tarafından vsp alt yapısı ile oluşturulmuştur.
 
Bu sayfa 08.09.2015 tarihinde güncellenmiştir.
 

0 Yorum

Referensa daha yorum yapılmamış!..

Yorum Gönder

e-Mail'iniz yorumda yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli zorunlu alanları doldurunuz.

*

*

Yorumu Gönder